Enfeksiyon Hastalıklarının Bulaşma Yolları ve Korunma Yöntemleri

Bakteriler, virüsler, mantarlar, vb. mikroorganizmaların vücudumuza değişik yollardan girmesiyle ortaya çıkan hastalıklara enfeksiyon hastalıkları denir.
Vücudumuz mikroorganizmaların girişi ve çoğalmasına karşı kendini çeşitli savunma mekanizmalarıyla korur. Savunma mekanizmaları güçlü ise ve vücuda giren mikroplar az sayıda ise enfeksiyon meydana gelmez. Ancak bağışıklık mekanizmaları herhangi bir nedenle zayıflarsa mikroorganizmalar hastalığı başlatırlar. Enfeksiyon hastalıklarını ortaya çıkaran mikroorganizmalar henüz vücudumuza bulaşmadan önce durdurulursa korunma işlemi başarılı olur.
Bağışıklık istemini oluşturan savunma mekanizmaları; beslenme bozukluğu, kötü hijyen koşulları, yaş, iklim, fiziksel zafiyetler (deride yara vb.), kalıtımsal ya da başka bir sebeple ortaya çıkan bağışıklık sistemi yetmezlikleri (kemoterapi sonrası, vb.), stres, kronik hastalıklar, tıbbi ve cerrahi tedaviler gibi sebeplerle zayıflayabilir ve vücudumuz hastalıklara duyarlı hale gelir.

Enfeksiyonların Bulaşma Yolları

Hava ile:
Mikroorganizmaları içeren partikül ya da toz parçacıkları havada uzun süre asılı kalır ve hava akımları ile geniş alanlara yayılabilirler. Soluduğumuz hava ile birlikte bu mikroplar içeri alınırlarsa ağız, boğaz veya ciğerlerimizde hastalığı başlatabilirler.
Temas ile:
Temas yolu ile bulaşma hem insandan insana hem de mikropla bulaşmış bir nesneye temas ile olabilir. Mikroorganizmalar insandan insana fiziksel dokunma, öpüşme veya diğer tensel ilişkilerle bulaşabilir. Eğer mikropla bulaşmış bir nesneyi (kapı kolu, telefon ahizesi, vb.) tutarsak, ağzımıza alırsak yine hastalığı başlatabiliriz.
Damlacık ile:
Hasta kişinin solunum salgıları ile temas ettiğimizde yine hastalık bulaşabilir. Hasta kişiler (iyileşmiş gibi görünse bile) konuşma, gülme, hapşırma, öksürme ile ortama mikro partiküller halinde enfekte salgılar saçar. Bu mikrop içeren zerreler havada bir kaç metre kadar yayılarak yakındaki kişinin ağız, burun, göz dokularına yerleşebilir. Grip, zatürre, bronşit, soğuk algınlığı, vb. damlacık saçılması ile bulaşabilen enfeksiyonlardır.
Taşıyıcı ile:
Mikroplar vücudumuza girinceye kadar yaşam döngüsünü sağlayan maddeler olabilir. Su, kan, serum, plazma, yiyecek maddeleri ve çöp ara kaynak taşıyıcı olabilir. Tifo, hepatit, kolera enfeksiyonları genelde bu ara taşıyıcılar ile bulaşır.

Mikropların Giriş Yolları

Hastalık yapan mikroorganizmalar vücudumuza değişik şekilde girebilir:
Tüberküloz (verem), soğuk algınlığı, difteri, grip, boğmaca gibi enfeksiyonların mikropları genellikle solunum sistemi yoluyla vücuda girerler.
AIDS, hepatit virüsleri kan dolaşımıyla ya da diğer vücut sıvıları ile girerler.
Salmonella (tifo), kolera çoğunlukla sindirim sistemi yoluyla vücudumuza girerler.
Gonore (bel soğukluğu), sifiliz (frengi) etkenleri üreme organları öncelikli olmak üzere mukozalardan girerler.
Kuduz, tetanoz mikropları cilt bütünlüğünün bozulduğu yerlerden vücuda girerler.

Enfeksiyonlardan Koruyucu Önlemler

Enfeksiyon hastalıklarının ortaya çıkmasını ve bulaşarak yayılmasını önlemek için alınabilecek çok sayıda tedbir vardır.
Aşılama:
Enfeksiyon hastalıklarından (influenza (grip), pnömoni (zatürre), kızamık, kızamıkçık, difteri, tetanoz, boğmaca, menenjit, çocuk felci, hepatit ve kuduz) aşılama ile tamemen ya da kısmen korunabilmektedir.
Hamilelerde yapılan aşılama plasenta yoluyla bebeğe antikorların geçmesini sağlar. Emzirmekle de annenin antikorları bebeği bazı enfeksiyonlardan korur.
Koruyucular:
Hastalık ortaya çıkmadan ya da bulaşmadan o hastalığa karşı etkili ilaçların ve yöntemlerin kullanılması ile korunabilir. Koruyucu sağlık hizmetleri aslında en kolay ve ekonomik yöntemlerdir. Çünkü hastalığa yakalandığımızda kaybedilen iş gücü zamanı ve ilaçlar, vb. tıbbi ürünler çok daha masraflıdır. Blocker Mikrop Savar ürünleri koruyucu sağlık mamulleridir. Blocker ürünleri ile hastalık yapıcı mikroorganizmalar henüz vücudumuza ulaşmadan önce etkisiz hale getirilir ve hastalık sebebi ortadan kaldırılır. Aşağıda grafikte Blocker Mikrop Savar’ın grip virüsü üzerindeki etkisi görülüyor. Grip virüsü bulaşma indeksi yaklaşık otuz dakika içinde kontrol grubuna göre binde 0.8 oranına iniyor.

Beslenme:
Vücudumuz besinler yoluyla alınan proteinlerden antikorlar üretir. İyi beslenmeyen kişi, yetersiz protein alımından dolayı, yayılım gösteren mikroorganizmalara karşı yeterli mücadele yeteneğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle dengeli beslenme vücudun mikroplardan korunması ve vücut direnci için çok önemlidir.
Çevre:
Kirli, sağlıksız ve bakımsız ortamlar her türlü enfeksiyon için en iyi zeminlerdir.
Hijyen:
Temizlik kurallarına uymak cildimizin sağlığını korumak mikropların ciltten geçişini engeller. Hijyenin yetersiz olması enfeksiyon riskini artırır. Bakımsız cilt daha kolay çatlar, aynı zamanda kirli bir cilt mikroorganizmaların barınmasına ve çoğalmasına uygun bir ortam oluşturur.
Maske:
Özellikle solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıklarında (Verem, soğuk algınlığı, grip, boğmaca, difteri) ve diğer bütün bulaşıcı hastalıklarda uygun maske kullanımı, enfeksiyonun bulaşmasının ve kişiler arasında yayılmasının önlenmesinde çok büyük önem taşır.
Coğrafya:
Özellikle bünyemizin alışık olmadığı coğrafyalara yapılan seyahatlerde vücudumuzun bağışıklık sistemi bilinmedik mikroplar ile karşılaşır ve savunmasız kalabilir. Uçak, otobüs, vb. araçlarda mecburen diğer insanlarla yakın temasta bulunmak zorunda kalındığından bu tür seyahatler öncesinde ve sırasında koruyucu tedbirler alınmalıdır.